Zespół Szkół Rolniczych
im. Władysława Grabskiego

W Zespole Szkół Rolniczych w Grudziądzu nieustannie dzieją się rzeczy wyjątkowe. Tym razem – wzorem lat ubiegłych na terenie placówki zagościł krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, a uczniowie mieli okazję do niesamowitego gestu - oddania swojej krwi, aby pomóc innym. Ta niezwykła inicjatywa, która wyróżnia tę szkołę w trosce o innych trwa już 25 lat! Założycielem Szkolnego Klubu HDK była w 1998 roku pani Róża Lewandowska, a ostatnie 15 lat funkcję prezesa klubu pełni pani Mariola Kaczmarek.

Jak zwykle nasi uczniowie nie zawiedli! Tego dnia oddali przeszło 11 litrów krwi.  Proces oddawania krwi to niezwykle ważne i emocjonujące doświadczenie. Po rejestracji i krótkim wywiadzie medycznym, uczniowie trafiali do specjalnie przygotowanych stanowisk, gdzie przystępowali do procedury oddawania krwi. Przy profesjonalnej opiece personelu medycznego, z dumą i pełnym zaangażowaniem, młodzi dawcy oddawali swoją krew.

 To moment, w którym uczniowie poczuli się częścią czegoś znacznie większego niż oni sami - czegoś, co łączy ich z ludźmi w potrzebie.

To dowód na to, że młodzi ludzie są gotowi i chętni do angażowania się w działania prospołeczne i pomaganie innym. To dowód również na to, że młodzi ludzie wiedzą, jak ważne jest dzielenie się tym, co mają, a krwiobus z RCKiK Bydgoszcz stał się symbolem ich gotowości do niesienia pomocy potrzebującym.

Inicjatywa ta odzwierciedla ducha Zespołu Szkół Rolniczych, który nie tylko kształci młodzież w zakresie rolnictwa, technologii drewna, architektury krajobrazu czy weterynarii, ale również rozwija w nich empatię i odpowiedzialność społeczną. 


Artykuł oraz zdjęcia wykonane przez Kacpra Dybowskiego